Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych
Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych jest nowo otwartą szkołą o uprawnieniach szkoły publicznej. Swoje funkcjonowanie rozpoczęła 1 września 2008 r. Jest pierwszą tego typu szkołą w Gliwicach.
Szkoła jest przeznaczona dla absolwentów szkoły podstawowej i obejmuje 6 lat nauki: kształcenie na poziomie gimnazjum i liceum ogólnokształcącego w zakresie przedmiotów ogólnych oraz w zakresie przedmiotów artystycznych, takich jak: rysunek i malarstwo, rzeźba, historia sztuki, podstawy fotografii i filmu, podstawy projektowania - kompozycja. Daje możliwość uzyskania wykształcenia średniego z tytułem plastyka oraz możliwość zdania matury.
Szkoła zlokalizowana jest w dogodnym miejscu zarówno dla mieszkańców Gliwic, jak i osób dojeżdżających autobusem, czy pociągiem. (około 500 m od dworca kolejowego i 200 m od autobusowego).
Przygotowując się do egzaminu dyplomowego, uczniowie kształcą się również w ramach wybranej przez siebie specjalności:
1) techniki malarskie i pozłotnicze adresowane do młodzieży, której największą pasją jest malarstwo. Głównym zadaniem kształcenia w zakresie zajęć techniki malarskie i pozłotnicze jest wyposażenie ucznia w wiedzę i umiejętności umożliwiające samodzielne i kreatywne posługiwanie się nimi w pracy twórczej. Oprócz takich zadań, jak wzbogacanie warsztatu, kształcenie wrażliwości estetycznej i umiejętności posługiwania się środkami plastycznymi, najważniejsze jest, aby uczeń szkoły plastycznej w pełni wykorzystał swoje możliwości rozwoju artystycznego i warsztatowego;
2) techniki graficzne stanowią ciekawą ofertę dla osób pragnących zajmować się grafiką komputerową profesjonalnie. Poznając tradycyjne techniki graficzne uczeń nabywa umiejętności świadomego posługiwania się językiem plastycznym w użytkowych technikach graficznych, kreatywnego myślenia i wyrażania własnych poglądów artystycznych.
3) fotografia realizowana według programu, który powstał z myślą o ceniących samodzielność uczniach, o ich głębokich pasjach, świadomej i mądrej duszy artystycznej. Program zakłada odejście od dominacji tradycyjnego modelu porozumiewania się na lekcji na rzecz współpracy i komunikowania się uczniów między sobą. Głównym celem jest pobudzenie samodzielności, aktywności i kreatywności młodego człowieka w zdobywaniu kolejnych umiejętności. Metoda pracy, przyjmująca za podstawę warsztatową formułę zajęć praktycznych, jest najistotniejszą częścią i zadaniem całego programu;
Zajęcia artystyczne odbywają się z wysoko wykwalifikowaną kadrą.
Istnieje możliwość poszerzenia oferty specjalności zgodnie z zainteresowaniami uczniów.