Historia

Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży jest największą organizacją pozarządową w Gliwicach. Od blisko 30 lat pełni rolę miastotwórczą zatrudnia ponad 80 osób, sprawuje opiekę nad 500 uczniami i dziećmi.

Stowarzyszenie powstało w dniu 2 stycznia 1998 r. z inicjatywy Grażyny Grzesik, dyrektora Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Gliwicach przy ul. Barlickiego 3.

 W ramach nowo powołanego Stowarzyszenia zaczęła funkcjonować Galeria Młodych twórców Halo!Gen w Starej fabryce Drutu.

Był to okres bardzo dynamicznych zmian w naszym mieście - restrukturyzacji przemysłu skutkującą zamknięciem dużych zakładów pracy, huty 1-go Maja i kopalni „Gliwice” oraz wzrostem bezrobocia. Powstawał wolny rynek z wielkim targowiskiem na Balcerku, ale także rodziła się unikalna kultura. Powoli następował wzrost świadomości regionalnej, potrzeba kultywowania śląskiej gwary, tradycji oraz niezależności.

Celem Stowarzyszenia jest zagospodarowanie wolnego czasu młodzieży, upowszechnianie pośród niej kultury fizycznej i sportu, pobudzanie zainteresowań oraz objęcie zajęciami pozalekcyjnymi uczniów ze wszystkich szkół z terenu województwa śląskiego i tworzenie stałej bazy oraz centrum organizującego zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży.

Celem stowarzyszenia jest także aktywizowanie i integrowanie środowiska lokalnego województwa śląskiego, rozwój organizacji pozarządowych i współpraca z podmiotami gospodarczymi z terenu województwa śląskiego, wspieranie twórczości artystów i środowisk twórczych z terenu województwa śląskiego, promowanie regionu i jego wizerunku oraz mieszkańców, rewitalizacja historycznych obiektów przemysłowych, rozwój turystyki regionu śląskiego, ochrona i propagowanie dziedzictwa technicznego i kulturowego, podnoszenie kwalifikacji i poziomu wiedzy mieszkańców regionu, profilaktyka i rozwiązywanie problemów społecznych oraz kształtowanie świadomości obywatelskiej, promocja udziału organizacji pozarządowych w budowie społeczeństwa obywatelskiego, rozwój kultury i oświaty, wspieranie społecznej aktywności obywateli.

Z czasem Stowarzyszenie w ramach działalności statutowej stworzyło Liceum Animator oraz Liceum Sztuk Plastycznych, pierwszą w historii miasta szkołę kształcącą w obszarze sztuk wizualnych. W ramach projektów unijnych powstało Przedszkole Animator oraz Żłobek Animator.